Tunalı Hilmi Caddesinde Gece Hayatı

Ankara’da gece hayatının biraz usturuplu olduğunu daha önce söylemiştik. Şehri şehir yapan şeyin anılar olduğunu düşünürsek, diğer insanların nasıl davrandığı çok da önemli bir ayrıntı olmasa gerek.  Eğlenmek isteyen biri şehrin yapısına aldırmadan kendini eğlenmenin zevkine bırakabilir.

Ankara denince akla gelen “Angara” “Angara Havası” ya da “Pavyon” kültürü biraz gerilerde kaldı aslında.  Şehre dışarıdan bakanlar bu nahoş düşünceye hala sahip olsada, içinde yaşayanlarca bunun artık bir şehir efsanesi olduğunu söyleyebiliriz; en azından  gençler için.

135879976_e927b3862d_z

Tunalı Hilmi Caddesi Ankara bu kadar büyümeden önce de insanların eğlenmek için en çok tercih edilen yerlerinden biri olmuştur.

Bahsettiğim pavyon kültürünün Ulus çevresinde olduğu düşünülürse, diğer kesimin Kızılay’da Sakarya ve Tunalı Caddesi’nde  eğlenmek için en  çok gittiği muhitlerdendir.

Ankara’nın büyümesiyle  seçenekler artsada Tunalı Hilmi popülerliğini her zaman korumuştur. Kızılay’a olan yakınlığı ve köklü bir cadde oluşu  genç yaşlı bir çok kesimin ayağının alışmasına sebep olmuştur.

Tunalı Hilmi’nin yanı sıra kendisiyle bağlanan sokaklar da Tunalı’nın popülerliğinden nasibini almıştır.Bestekar sokak gibi Tunalı’nın kolu sokaklarda  artarda açılan mekanlar buna en büyük örnek.

Her Tarza ve Yaşa Uygun Alternatifler

Özellikle hafta sonları ve Perşembe geceleri  hareketli cadde. Türkçe Rock gecelerine rağbet gösteren Ankaralıların gece hayatına, öğrencilerin fazlaca hareket kattığını da belirtmekte fayda var.

İş çıkışı stres atmak için biraz vakit geçirip evine dönen de var, özgür takılıp saati umursamayan da.  Caddede ve bağlı sokaklarda  eğlenmek için o kadar çok alternatif var ki, bardan bara dolaşmak insanların bazen tercih ettikleri bir yöntem.

Popüler bazı mekanlara birkaç örnek verecek olursak;

Brasserie Bomonti Ankara

Türkiye genelinde birkaç şubesi olan mekan, dinamik yapısı, ambiyansı ve yemekleriyle sevilen bir yer. Müzikleri de oldukça beğeniliyor.  Ferah dekorasyonuyla geniş bir mekan arıyorsanız sizin için iyi bir alternatif olabilir. Brasserie Bomonti, Bestekar Sk. 78/B, Ankara adresinde..

Italic

Bestekar Sok. No:65/1 adresindeki mekan İtalyan yemekleri ve kokteylleriyle ünlü. Şarapları kadar müziklerinin de iyi olduğunu ve birlikte iyi gittiğini söylemekte fayda var.

GAGA Manjero

Tunus Caddesi No: 52 ‘de konuşlanmış mekanın en sevileni tabi ki sangriası. Buranın oluşumu diğerlerinden biraz farklı aslında. Şarap barı ve kahve dükkanı olarak geçiyor mekan. Dışarıdan da içeriden de oldukça albenisi olan bir mekan. Duvarlarındaki kocaman yazılarlar özgür ve özgün bir tarz oluşturmuş. Daha büyük bir yere geçecekleri de dedikodular arasında.

Cafe Bien

10 yılı aşkındır aynı adreste insanlara hizmet veren Cafe Bien, Bestekar Sokak. No:80/16’ da. Caz müziğin yapıldığı mekan, genelde yaşça olgun insanların tercih ettiği bir mekan diyebiliriz. Onun dışında Bestekar’ın eskilerinden olan barda, müdavimi olan bir çok tanıdıkla karşılaşmanız da mümkün. Mekanda canlı müzikte yapılmakta.

Siyah Beyaz Bar

İsmiyle uyumlu her şeyin siyah beyaz olduğu bir bar burası. Duvarlarındaki siyah beyaz fotoğraflar dekorasyonuna dair bir kaç ayrıntıdan bazısı. Bu mekanda aynı isimli bir de film çekildi. Bar ve Sanat Galerisi olarak geçiyor mekan. Genelde 25 yaş üstü insanların geldiği bir barken, şimdilerde daha genç kesimin de uğradığı bir mekan olmuş. Canlı müziğin de yapıldığı mekanın eski müdavimi oldukça fazla.

Kaynak : http://www.tunalihilmi.com.tr/tunali-hilminin-gece-hayati/
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir